Rudnik je bio u funkciji neprekidno od XIII do XX veka, a postoje pojedini dokazi da je rudnik u upotrebi još od neolita. Danas Vjelička predstavlja jedan od najstarijih rudnika na čitavom svetu sa hodnicima dugačkim par stotina kilometara. Vjelička se sastoji od 9 spratova, a turistima je na raspolaganju otprilike 3,5 kilometra tunela koji prolazi kroz neke najzanimljivije i po mnogima najlepše delove, prostorije, galerije itd.
Kako je došlo do nastanka rudnika soli? Smatra se da je so kao namirnica pre industrijalizacije bila poprilično skupa. Vremenom je postala sve cenjenija namirnica, a o tome nam svedoči podatak da su se polako gotovo sve ekonomije zemalja Evrope zasnivale na proizvodnji i trgovini soli, a upravo Krakov imao je sreću da se nalazi u blizini rudnika. Poljski vladari su ubrzo uvideli značaj trgovine soli i tokom srednjeg veka uspeli su da uspostave monopolsko tržište. Sav prihod od proizvodnje i prodaje soli preusmeravan je u kraljevsku blagajnu. Neki od podataka navodi da je trećina kraljevih prihoda poticala upravo odavde.
Vjelička svoj vrhunac doživela je krajem XVIII veka kada je spala pod ruke Habzburške monarhije. Uloženo je u njeno modernizovanje i izgradnju i tako je Vjelička polako postala najmodernija solana tog vremena.
Danas je Vjelička jedna od najpopularnijih turističkih atrakcija u blizini Krakova, a zasluge imaju upravo rudari koji su je napravili atraktivnom tokom duge istorije ukrašavajući je raznim delima koji se mogu nazvati umetnošću.