KARLOV MOST

Kada spomenemo čuveni Prag, prva asocijacija mnogih je Karlov most, najstariji praški most koji je ujedno i najposećenija i najvažnija atrakcija ove češke metropole. Mirno ležeći na reci Vltavi, Karlov most povezuje Donji grad (kako ga nazivaju Mala Strana) i Stari grad.

Izgradnja mosta je započeta 1357. godine i to kao zamena Juditinom mostu koji je teško oštećen u poplavama. Interesantna je priča vezana za sam početak izgradnje mosta. Naime, Karlo IV okupio je najuglednije astrologe jer je želeo da odrede idealno vreme za početak izgradnje novog mosta na mestu starog. To je rezultiralo da Karlo IV  lično položi kamen temeljac za izgradnju i to tačno 9. jula 1357. godine u 5 sati i 31 minut. Broj naravno nije odabran slučjano jer kada se sve cifre poređaju zapravo se dobija simetričan niz neparnih brojeva 1 3 5 7 9 7 5 3 1. 

Karlov most danas ima dužinu od 515.8 metara, širinu 9.5 metara, a podržava ga 16 stubova. Krase ga i 30 kipova religiozne tematike, a skulpture su radili najveći tadašnji mastori: Matijas Braun, Jan Brokof i njegov sin Majkl Jozef, kao i Ferdinand Maksimilijan.

Danas je određeni broj skulptura zamenjen replikama iz razloga što su originalne napravljene od peščara i samim tim su podložne raznim oštećenjima. Svi originali čuvaju se u Nacionalnom muzeju gde ih možete videti na putovanju u Prag Nova godina 2023

LEGENDE O MOSTU

Naravno, za mnoge mostove širom sveta postoje brojne legende, pa tako i za Karlov most. Jedna od poznatijih koja se pripisuje Karlovom mostu je legenda koja kaže da su za njegovu izgradnju korištena jaja i mleko kako bi most bio što jači. Naučnici jednog praškog univerziteta sproveli su nekolicinu naučnih istraživanja kako bi dokazali da li je to tačno ili ne, i  potvrdili su da su tokom izgradnje u gips stavljani mleko i vino, međutim nigde nisu pronašli dokaze da su korišćena jaja.

Još jedna legenda je ona o svešteniku Nepomuku, kasnije Sv. Jan, koja kaže da se kraljica, žena kralja Vaclava IV, ispovedila svešteniku, a s obzirom da je kralj je sumnjao u njenu vernost zahtevao je da sazna šta se to ona ispovedila. Sveštenik je odbio da govori, te je kralj izdao naredbu da ga muče i bace u reku s Karlovog mosta. Na mestu na kom se udavio pojavilo se pet zlatnih zvezda, što je danas glavni deo statue Sv. Jana. Nakon što su ekshumirali  sveštenikovo telo, pronašli su njegov jezik, koji je postao svetački atribut, potpuno ružičast i svež. Godine 1729. proglasili su ga svecem nazvanog Sv. Jan. Turisti koji šetaju preko mosta gotovo obavezno idu da dodirnu njegov pozlaćeni kip i požele želju!

Legenda kaže da bi se vratili u Prag, morate da dodirnete Jana na desnom plaku. To možete uraditi i Vi na putovanju u Prag Nova godina 2023 sa BookTravel-om!

Razmišljate da posetite Prag?

    Proceed Booking